Tranzystory i diody produkowane w Polsce.

W górę ………. EN

Linia czasu pokazująca osiągnięcia w produkcji tranzystorów, w Polsce i na świecie, dość dokładnie pokazano na

Polskie_tranzystory_-_linia_czasu

Pierwsze tranzystory powstały w Bell Labolatories w 1947 roku. Prace na zbudowaniem pierwszych polskich rozpoczęto w IPPT PAN w 1952. W połowie lat 50 tranzystory planarne produkowano w Instytucie Łączności a diody w Przemysłowym Instytucie Elektroniki. W 1958 na bazie Ośrodka Doświadczalnego IŁ utworzono Fabrykę Półprzewodników TEWA. TEWA podjęła komercyjną produkcję tranzystorów w 1960 roku, a  w  1961 Zakłady PEWA czyli Zakład Doświadczalny PIE włączono do fabryki TEWA.

W opisach polskich półprzewodników bazuję głównie na znalezionych w sieci opisach i katalogach. Ze specjalistów zajmujących się pierwszymi tranzystorami osobiście poznałem tylko dr Stanisława Sońtę, ale było to już w czasach gdy zajmowaliśmy się już innymi tematami. Wspominał on, że planuje napisanie książki o tym jak opracowywano pierwsze tranzystory, ale zabrakło Mu czasu. W Instytucie łączności wydano w 2009 roku numer specjalny czasopisma TITI poświęcony historii IŁ, ale o produkcji tranzystorów nic tam  nie ma. W tym nie pracowały już w IŁ żadne osoby, które miały informacje o tej działalności.  Niestety znikają też z sieci materiały dostępne w momencie opracowania pierwszej edycji strony (2021). W szczególności nie ma już dostępu do informacji przechowywanych na starym serwerze PG. Natomiast pierwsze prace prowadzone w Zakładzie Elektroniki Polskiej Akademii Nauk zostały opisane w Zeszycie 8 PIE z 1992 roku.

ITE

Państwowe Zakłady Teletransmisyjne PZT produkowały różne podstawki pod tranzystory i inne elementy elektroniczne. Parę z nich udało się zachować, w tym specjalne do tranzystorów importowanych z ZSRR.

Więcej:

Linki: