Nettax 35mm

EN

Nettax (35 mm) produkowany był w zakładach Zeiss Ikon w latach 1936 – 1938. Aparat z dalmierzem miał być tańszą alternatywą Contaxa II. Właściwie to powinien być nazywany Super Nettel III, ponieważ był on następcą modeli Super Nettel i Super Nettel II, ale przed premierą wybrano nazwę Nettax. Otrzymał numer kodowy Zeissa 538/24.
Nettax jest aparatem o sztywnej konstrukcji. Migawki działa w zakresie od 1/5s do 1 / 1000s (i B), podobnie jak Super Nettel, jest to metalowa żaluzja o pionowym ruchu podobnie jak w Contax I i Contax II. Dalmierz o krótkiej bazie jest oddzielony od okna wizjera. Ciekawa konstrukcja dalmierza powoduje, że wymienne obiektywy z mocowaniem bagnetowym też mają specyficzną konstrukcję. W obiektyw wbudowana jest część układu optycznego dalmierza. Dlatego bardzo ograniczony jest wybór obiektywów:
• Carl Zeiss Jena 5cm f/3.5 Tessar – obiektyw standardowy;
• Carl Zeiss Jena Tessar 5 cm f/2.8, – obiektyw standardowy;
• Carl Zeiss Jena 10,5 cm f/5.6 Triotar – teleobiektyw .
Zastosowanie adaptera pozwala na montaż uchwytu Contax Zeiss Tessar 2.8cm f / 8 na Nettax, ale wtedy obiektyw nie jest sprzężony z dalmierzem.
Nettax nie był wielkim sukcesem kasowym i jest raczej rzadko spotykany. Szczególnie rzadkie są teleobiektywy, a dzisiaj cena jest wysoka.
Dane eksponatu

  • s/n body A48483
  • Obiektyw: Tessar 2,8/50 s/n 1873109

Aparat dostałem od Andrzeja, jest dobrze zachowany, ale niestety migawka jest uszkodzona (zerwany napęd jednej roletki)
s/n body jest umieszczony zarówno wewnątrz na korpusie jak i osłonie tylnej, w dwóch miejscach umieszczono również s/n obiektywu. Na tylnej ściance zachowała się tabliczka sprzedawcy.


Więcej: