HANIMEX 110 DFTele

EN

Kaseta typu 110 została wprowadzona przez firmę Kodak w 1972 roku do kieszonkowych kamer Instamatic. Nowe kieszonkowe kamery stała się natychmiast popularne, a wkrótce zastosowano ją do subminiaturowych aparatów konkurencyjnych firm np. , Minolta serii 16. Kaseta typu 110 zawiera film o szerokości 16 mm z jedną perforacją na każdą klatkę która jest przeznaczona do sterowania przesuwem taśmy filmowej. Film jest zabezpieczony taśmą papierową z nadrukowanymi numerami klatek, które są widoczne przez małe okienko w tyle kasety a większe okno w pokrywie aparatu pokazuje to okno z numerem klatki plus etykietę z parametrami filmu.
We wrześniu 2009 Fujifilm zakończył produkcję kaset typu 110 i wydawało się, że standard ten się skończył. Jednak w 2012 roku Lomografia przywrócił typ 110 do życia tworząc nową markę filmu Lomografia Orca.
Hanimex 110 DF Tele – to miniaturowy aparat filmowy, produkowany przez Hanimex od 1984 roku. Aparat przystosowany jest do filmu typ 110. Kaseta pozwala na wykonanie 20 zdjęć o wymiarach 13 x 17 mm. Konstrukcja aparatu jest dość prosta.
Aparat wyposażono w suwak do przesuwu filmu. Optykę aparatu wyposażono w przełącznik umożliwiający wybranie jednej z dwóch ogniskowych. Posiada wbudowany flesz zasilany z dwu baterii AAA. Migawka jest prosta jeden standardowy czas. Niewiele danych technicznych można o nim znaleźć….
Dane eksponatu.
Aparat nabyłem za całe 10pln. Jest kompletny i mechanicznie sprawny. Flesza nie sprawdzałem. Niestety jeszcze nie mam kasety z filmem.
Więcej: