Contax D

W górę ………. EN

Plany produkcji takiego aparatu miał już Zeiss Ikon od końca 1930, a wprowadzenie wizjerów z pryzmatem pentagonalnym był kluczowym elementem projektu. Jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił realizację tych idei. Ideę tę zrealizował dopiero Contax S.
Contax S jest to jednoobiektywowa lustrzanka małoobrazkowa wprowadzona na rynek przez przez VEB Zeiss Ikon w 1949 roku. Nowy aparat został opracowany pod kierunkiem Wilhelma Winzenburga. To była innowacyjna konstrukcja ze stałym celownikiem z pryzmatem pentagonalnym. Do budowy migawki szczelinowej użyto podgumowanej tkaniny. Aparat ma obiektyw mocowany jest na gwint 42×1 mm, wprowadzony przez Praktiflexa i który to stał się powszechnie używanym standardem. Niestety, budowa Contaxa S nie jest zbyt solidna.
Typowym obiektywem był czarny anodyzowany Biotar 2/5, 8 T produkcji Carl Zeiss Jena. W 1952 roku, aparat został zastąpiony przez Contax D, a w latach 1956-61 produkowano Contax F, występujący również pod marką Pentacon F.
W Contaxie F/Pentaconie F wprowadzono.

  •  Automatyczne sterowanie przysłoną przez naciśnięcie spustu. Contax F pierwszy wprowadził to rozwiązanie.
  •  Większe lustro
  •  Większe klawisz przewijania zwrotnego.

Produkcja Pentacona F została przeniesiona do Kamera Werke w Niedersiedlitz.
Contax D/Pentagon F jest naprawdę piękny i posiada bardzo interesujący mechanizm migawki. Na uwagę zasługuje montaż roletek, częściowo na wkręty, a nie wyłącznie na klej jak np w Praktice. Natomiast bardzo delikatny jest napęd lustra linką.
Dane eksponatu
Kupiłem body s/n 73043 i roletki są w idealnym stanie. Zacina się przełączanie czasów z krótkich na długie, ale smarowanie powinno pomóc. Produkcja z lat 1952-56.
Obiektyw Tessar 2/8/50 s/n 6450025 z półautomatyczną przysłoną. Obiektyw jest nieco nowszy, pochodzi od Pentacona F lub Practicy. W dobrym stanie, tylko prowadnice wymagają smarowania. Cena zakupu 149 zł.

Więcej: