Agat 18K

EN

Pół-formatowy (18x24mm) prosty aparat małoobrazkowy Agat 18K produkowany był w zakładach BeLomo od 1988 roku. Był następcą Agata 18 i praktycznie różnił się osłoną obiektywu, którą powiększono tak, aby osłaniała również spust migawki. Aparat posiadał centralną migawkę o jednym czasie i obiektyw Industar 104 2,8/28 mm z regulowaną do 16 przysłoną listkową. Nie posiadał dalmierza a jedynie skalę od 0,9m. Do aparatu stosowane były filmu 35mm typu 135 umożliwiające wykonanie 72 zdjęć.
Jego producent, czyli MMZ (Mińskie Zakłady Mechaniczne) zostały założone w 1957 roku. Zaczęto od produkcji szkła optycznego i aparatów, które zostały opracowanych przez GOMZ. W 1971 r. zmieniono nazwę na BelOMO (Białoruskie Zakłady Optyczne i Mechaniczne) z siedzibą w Mińsku, stolicy Białorusi (była republika radziecka). Najbardziej znanym produktem zakładu  była Czajka (również aparat pół-formatowy).
Aparaty Agat nie były w Polsce zbyt popularne. Bakelitowa konstrukcja jest bardzo prosta, ale wymiana filmy wymaga trochę wprawy.

Dane eksponatu

Brak s/n, aparat dostałem od Mikołaja.

Więcej:

Pudełko firmowe