Welta Vario

EN

Jest to aparat miechowy na kasety o wymiarach kadru 110×85. Dostawca aparatu był Foto-Drogeria Blettermann Eberswalde, Eisenbahnstrasse 14. Aparat wyposażony jest w migawkę Vario o czasach 25, 50, 100, B, T oraz obiektyw Anastigmat „Prima“ 1:6,6 F=135.

Migawkę Vario opracowała firma Gauthier z Calmbach w 1912 roku. W 1929 konstrukcja została zmodernizowana. Od 1917 roku produkowała je równie francuska firma Gitzo pod markami 'Platos’, 'Plavicos’, 'Vistar’, 'Gitzo. Producenta obiektywu oraz korpusu mnie nie udało mi się ustalić. Ale dostałem e-maila od Dietera, który ma w swojej kolekcji 350 aparatów. Dieter wyjaśnił mi, że producentem aparatu jest firma Welta-Kamera-Werk z Freital-Sachsen koło Drezna i działająca pod tą marką od 1919. Firma została założona w 1914 jako Weeka-Kamera-Werk przez Waltera Waurich i Theodora Webera.

Danke schön Dieter!!.

Pomimo dalszych poszukiwań zdjęcia identycznego aparatu nie udało mi się znaleźć. Aparatów na kasety jest znacznie mniej niż na filmy zwojowe. Wygląda na to, że aparat produkowano w niewielkiej liczbie przed 1930r. Zastanawia mnie jednak, że podobnych aparatów trochę występuje. Oficjalnie uznany za pierwszy masowo produkowany aparat w Związku Radzieckim tj. Efte1 jest niemal identyczny. Widać, że jest to składak z oryginalnych sprowadzonych podzespołów (migawka Vario i obiektyw). Efte-1 produkowany był w latach 1929-30 przez „Foto-Trud” i nie wyprodukowano ich wiele. Ale konstrukcja jest bardzo zbliżona do mojego eksponatu. Aparat kupiłem z jedną kasetą celowniczą (z matówką) za 163zł. Jest w dobrym stanie. Kasetę filmową dokupiłem później. Jest w zasadzie od Voigtländera, ale pasuje.

Więcej: