Smena Symbol

EN

Smena Symbol jest aparatem małoobrazkowym, wyposażony w trzysoczewkowy obiektyw LOMO T-43 40mm f / 4 z powlekanymi soczewkami. Był produkowany od 1973 do 1993 przez LOMO w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg), Rosja. Szacowana produkcja to dziesiątki milionów.
Smena Symbol jest to ulepszona wersja Smeny 8M z dźwignią przesuwu filmu (zamiast pokrętła), a w połączenie z szybkim naciągiem migawki, sprawia, że aparat jest znacznie szybszy i wygodniejszy w użyciu. Aparat w końcu wyposażono w blokadę zabezpieczająca przed zrobieniem 2 zdjęć na jednej klatce i zwrotne przewijanie filmu. Zrezygnowano też z drugiej kasety na film. Synchronizację flesza zapewnia kontakt w stopce (w sankach aparatu). W Polsce nie był już tak popularny jak poprzednie modele Smeny.
Obiektyw – podobnie jak Smena 8M – wyposażony jest w symboliczne skale: symbole pogody i dodatkowe podziałki prędkości migawki, a skalę odległości uzupełniono symbolami. Numeryczną skalę szybkości migawki od 1/15-1/250 + B umieszczono w dolnej części obiektywu. Na eksport aparat sprzedawany był również pod marką Cosmic Symbol. W Polsce nie był tak popularny jak Smena 8M.
Dane eksponatu z kolekcji
brak s / n
Aparat dostałem od Mikołaja (ale prawdziwego, a nie od świętego), był sprawny. Razem z aparatem dostałem kartę gwarancyjną, oryginalne pudełko, oryginalny manual i tłumaczenie na polski. Z dokumentów wynika, że aparat kupiono w Polsce za 1300pln!!!

Więcej:

Linki