Portrait Hawkeye no 2

W górę ………. EN

Pierwszym właścicielem marki Hawk-Eye była firma Camera Boston. W 1890 r. kupił ją Blair Camera Company, a w 1907roku Blaira kupił Eastman Kodak. Kodak utworzył wydział Camera Blair i przeniósł go do Rochester, NY. Produkowano tam nadal aparaty pod marką Hawk-Eyes, ale zazwyczaj były one rozprowadzane jako bonusy i nie zawsze były umieszczane w katalogach. Pewne modele przeznaczone głównie na rynek angielski produkowane były w Wielkiej Brytanii w latach 1927-39. Pod marką Hawkette 2 wyprodukowano równiez pierwszy plastikowy aparat Kodaka. W późniejszych modelach usunięto z marki Hawk-Eye  myślnik i w ten sposób markę zmieniono na Hawkeye.

Model Portrait Hawkeye no 2 produkowany był w 1930 w Wielkiej Brytanii. Nie był bardzo drogi aparat i chyba niezbyt dużo ich wyprodukowano. Aparat ma tekturową obudowę pokrytą tapetą imitującą czarną skóry, ale pasek umieszczony na górze jest już wykonany z prawdziwej skóry (niestety w eksponacie już go nie ma). Wewnątrz korpusu znajduje się prosta konstrukcja z drewniana przednią ścianką, na której zamontowano prostą migawkę oraz obiektyw i blaszany szkielet zapewniający prowadzenie filmu. Pokrywa przednia mocowana jest gwoździami!!!! I co mnie dziwi, w środku znalazłem s/n!!!

Jest przystosowany do filmów zwojowych typu 120 i umożliwia wykonanie 8 zdjęć o formacie 60x90mm. Aparat wyposażono w dwa pryzmatyczne wizjery. Jeden zapewnia widok z góry, a drugi z prawej strony aparatu.

Zastosowano prosty obiektyw typu monokl. W środku umieszczana była reklama filmu Kodak 120 lub Verichrome.

Dane eksponatu:

No 2 Portrait Hawkeye s/n H607. Migawka się nieco zacina, brak uchwytu-paska, wymagał oczyszczenia. Aparat nabyłem drogą kupna za 45PLN.

Więcej: