Pentacon F (Contax)

W górę ……… EN

Contax S jest to jednoobietywowa lustrzanka małoobrazkowa wprowadzona na rynek przez przez VEB Zeiss Ikon w 1949 roku. Plany produkcji takiego aparatu miał już Zeiss Ikon od końca 1930, a wprowadzenie wizjerów z pryzmatem pentagonalnym był kluczowym elementem projektu. Jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił realizację tych idei.
Nowy aparat został opracowany pod kierunkiem Wilhelma Winzenburga. To była innowacyjna konstrukcja ze stałym celownikiem z pryzmatem pentagonalnym. Do budowy migawki szczelinowej użyto podgumowanej tkaniny. Aparat ma obiektyw mocowany jest na gwint 42×1 mm, wprowadzony przez Praktiflexa i który to stał się powszechnie używanym standardem. Niestety, budowa Contaxa S nie jest zbyt solidna.
Typowym obiektywem był czarny anodyzowany Biotar 2 / 5, 8 T produkcji Carl Zeiss Jena. W 1952 roku, aparat został zastąpiony przez Contax D, a w latach 1956-61 produkowano Contax F, również pod marką Pentacon F.
W Contaxie F / Pentaconie F wprowadzono.
* Automatyczne sterowanie przysłoną przez naciśnięcie spustu. Contax F pierwszy wprowadził to rozwiązanie.
* Większe lustro
* Większe klawisz przewijania zwrotnego.
Produkcja Pentacona F została przeniesiona do Kamera Werke w Niedersiedlitz.
Aparat jest naprawdę piękny i posiada bardzo interesujący mechanizm migawki. Na uwagę zasługuje montaż roletek, częściowo na wkręty, a nie wyłącznie na klej jak np w Praktice. Natomiast bardzo delikatny jest napęd lustra linką.
Dane eksponatu
Kupiłem body s/s 169007 kompletne, ale ze zniszczonymi roletkami i urwaną linka napędu lustra. Cena zakupu 32 zł. Wymiana roletek opisana jest w http://rick_oleson.tripod.com/index-87.html. Sadzę, że go kiedyś uruchomię.
Więcej: