Druh

EN

Druh to prosty, polski aparat fotograficzny na film typu 120, produkowany po II wojnie światowej (od 1956 r.) przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne, a dokładnie w filii WZFO w Brzozowie. Produkowany był w dwóch wersjach: Druh (starszy model) i Druh Synchro wzbogaconej o gniazdo synchronizacji i sanki do lampy błyskowej.
Jest to aparat skrzynkowy zbudowany na wzór niemieckiego aparatu Pouva Start. Wykonuje zdjęcia w formacie 6×6, a ze specjalnym adapterem również 6×4,5. Druh i Druh Synchro należą do światowej „rodziny” bakelitowych aparatów skrzynkowych z wykręcanym tubusem obiektywu, która to wywodzi się konstrukcyjnie i wzorniczo z przedwojennego francuskiego aparatu Photax II Blindè. Przez to też należy do stylu wzornictwa art deco.
Aparat ten, podobnie jak czeski Pionyr i niemiecki Pouva stworzony był z myślą o młodych fotoamatorach pragnących uwiecznić ważne chwile. Spełniał rolę dzisiejszego aparatu kompaktowego. Pomimo zaledwie dwóch dźwigni regulacyjnych, fotografujący popełniali często błędy i wykonywali nieostre i poruszone zdjęcia. Aparaty tego typu nie posiadały zabezpieczeń przed wykonaniem dwóch zdjęć na jednej klatce filmu.
W kolekcji mam Druha synchro. Posiadałem w latach 50′ pierwszy model Druha, bez synchronizacji i z aluminiowym przyciskiem spustu migawki. Niestety zostało mi tylko parę zdjęć. Ten najstarszy model jest trudny do zdobycia, łatwiej dostępne są Druhy synchro.
Eksponat nabyłem sprawny za 20zł.
Dane techniczne

  • format negatywu 6×6 i 6×4.5 cm
  • obiektyw „Bilar” wysuwany, dwusoczewkowy standard 1:8/65 mm w układzie peryskop
  • przysłona otworkowa 8, 16
  • migawka centralna około 1/50 i B
  • sanki i gniazdo synchronizacji lampy błyskowej (Druh Synchro)
  • stałe ustawienie ostrości na kilka metrów z dużą hiperfokalną

Więcej: