Praktica MTL 3

W górę ………. EN

Praktica MTL 3 jest jednoobiektywową lustrzanką produkowaną przez przez Kombinat VEB Pentacon Dresden . Głównym konstruktorem aparatu był Rolf Noack. Aparat produkowany był masowo w latach od grudnia 1984 do lutego 1986 (źródło Mike Otto). Dokładnej liczby wyprodukowanych aparatów nie udało się ustalić. Konstrukcja oparta jest o modele LTL3 i Super TL 1000.
Konstrukcja jest bardzo solidna i zawiera parę zaawansowanych funkcji. Wymienne obiektywy mocowane są gwintem M42x1. Aparat wyposażono w wertykalną metalową migawkę szczelinową. Jest to wspaniała konstrukcja obliczana na na 25 lat pracy. Migawka umożliwia jedna gałką ustawianie czasów od 1 s do 1/1000 sek i B. Zapewnia synchronizacje z elektronicznych lampami błyskowymi dla  1/125 sek .
Pomiar światła i wizjer
Wbudowany światłomierz MTL 3 jest zintegrowany z lustrem. Dlatego tak ważne jest z utrzymanie lustra w dobrym stanie, lepiej go nigdy nie dotykać. Wskaźnik po prawej stronie wizjera wskazuje poprawność ekspozycji. Umieszczona w dolnej części aparatu bateria rtęciowa (już nie produkowana) 1.35V typu PX 625 zasila wyłącznie światłomierz  MTL 3. Przełącznik obok spustu migawki ustawia przysłonę i uruchamia pomiar światłomierzem. W ten sposób oszczędzamy zużycie baterii. Czarny klin po lewej wskazuje że film nie został jeszcze przewinięty.
Obiektywy
Standardowy obiektywem w zestawie z aparatem był Pentacon 50mm f/1.8 montowany na gwincie M42x1.  Przełącznika auto na obiektywie umożliwia lub blokuje sterowanie przysłoną spustem migawki. Przy opcji auto mamy przysłonę zawsze w pełni otwartą, otwór zmniejsza się do ustawionej wartości dopiero po naciśnięciu spustu migawki. Zastosowano powlekane soczewki, filtry mocowane są na gwint drobnozwojowy M 49 .
Dane techniczne:

  • Migawka  – szczelinowa – mechaniczna z roletkami metalowymi o ruchu pionowym
  • wizjer  -z pryzmatem pentagonalnym i soczewką Fresnela z mikrorastrem i podziałem obrazu na matówce wizjera, stałe ustawienie dla oka
  • Szybki naciąg filmu , system ładowania filmu <i>Pentacon Loading-System</i>
  • X-synchronizacji do flesza (1/125s), gorąca stopka nad pryzmatem pentagonalnym

Dane eksponatu z kolekcji

  • MTL3 body s/n 84865
  • Obiektyw: Pentagon auto 1,8/50 mutli coating bez s/n

Aparat dostałem w bardzo dobrym stanie od Andrzeja C. W pełni sprawny, nie było tylko baterii.
Więcej:

Link

Praktica MTL3 Manual