Druh

Dodane przez Rysio - pt., 01/25/2019 - 21:03

Druh to prosty, polski aparat fotograficzny na film typu 120, produkowany po II wojnie światowej (od 1956 r.) przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne, a dokładnie w filii WZFO w Brzozowie. Produkowany był w dwóch wersjach: Druh (starszy model) i Druh Synchro wzbogaconej o gniazdo synchronizacji i sanki do lampy błyskowej.
Jest to aparat skrzynkowy zbudowany na wzór niemieckiego aparatu Pouva Start. Wykonuje zdjęcia w formacie 6x6, a ze specjalnym adapterem również 6x4,5. Druh i Druh Synchro należą do światowej "rodziny" bakelitowych aparatów skrzynkowych z wykręcanym tubusem obiektywu, która to wywodzi się konstrukcyjnie i wzorniczo z przedwojennego francuskiego aparatu Photax II Blindè. Przez to też należy do stylu wzornictwa art deco.
Aparat ten, podobnie jak czeski Pionyr i niemiecki Pouva stworzony był z myślą o młodych fotoamatorach pragnących uwiecznić ważne chwile. Spełniał rolę dzisiejszego aparatu kompaktowego. Pomimo zaledwie dwóch dźwigni regulacyjnych, fotografujący popełniali często błędy i wykonywali nieostre i poruszone zdjęcia. Aparaty tego typu nie posiadały zabezpieczeń przed wykonaniem dwóch zdjęć na jednej klatce filmu.
W kolekcji mam Druha synchro. Posiadałem w latach 50' pierwszy model Druha, bez synchronizacji i z aluminiowym przyciskiem spustu migawki. Niestety zostało mi tylko parę zdjęć. Ten najstarszy model jest trudny do zdobycia, łatwiej dostępne są Druhy synchro.

Eksponat nabyłem sprawny za 20zł.

Dane techniczne:
- format negatywu 6x6 i 6x4.5 cm
- obiektyw "Bilar" wysuwany, dwusoczewkowy standard 1:8/65 mm w układzie peryskop
- przysłona otworkowa 8, 16
- migawka centralna około 1/50 i B
- sanki i gniazdo synchronizacji lampy błyskowej (Druh Synchro)
- stałe ustawienie ostrości na kilka metrów z dużą hiperfokalną

Więcej:

 

Fot 1
Druh
Fot 2
Druh
Polish